Zavádění AI do průmyslu
Umělá inteligence neboli AI (z anglického Artificial Intelligence) není žádnou závratnou novinkou. Badatelé, vědci, jazykovědci, inženýři, programátoři a další geniální mozky nad ní bádají už celá desetiletí. A ještě déle se ji snaží uvést v život. To, o čem se nyní tak často hovoří, tedy populární chatbot ChatGPT nebo Midjourney, není umělá inteligence v pravém slova smyslu. Ale v mnoha oblastech lidského života se programy, jež můžeme s čistým svědomím nazvat umělou inteligencí, využívají již dlouho. A jejich zavádění je čím dál rychlejší, častější a pracují čím dál lépe a odborněji. A to i v oblasti průmyslu.
Průmysl 4.0
Zaprvé tu máme takzvaný Průmysl 4.0, což označuje současnou dobu automatizace, robotizace, digitalizace, 3D tisku a dalších moderních změn v průmyslové oblasti. Tradiční postupy jsou nahrazovány technologiemi, některá pracovní místa zanikají, jiná vznikají a mnoho úkonů už je prováděno bez dopomoci člověka. Pro průmyslovou oblast to značí obrovský posun, podniky do těchto změn a modernizací mají obrovskou chuť a řada z nich díky nim vzkvétá.
Siemens a Microsoft
Na poli technologií je v současnosti několik velkých hráčů. Mezi ty nejvýznamnější bezesporu patří společnosti Siemens a Microsoft. Ty se kromě vývoje svých vlastních techologií pouštějí i na pole umělé inteligence a propojují ji právě i s průmyslovou výrobou. Oba jmenovaní giganti vyvíjejí různá řešení založená právě na umělé inteligenci, jež pomáhají zavádět do různých oblastí z průmyslu, strojírenství či výroby.
Společnostem navrhují různá vylepšená „chytrá“ řešení a pomáhají jim zefektivnit celý proces výroby. Podpora inovací i jejich zavádění hrají velkou roli při růstu firem. A zdá se, že v budoucnu už taková řešení bude nejen používat, ale i vyžadovat velká většina podniků. V současnosti jde například o software Siemens Teamcenter či systém Azure.
Digitální podniky
Reálné podniky, výrobny a průmyslové komplexy nikdy nezaniknou, protože výroba v nich bude probíhat i nadále. Stále častěji se ovšem hovoří o takzvaných digitálních podnicích. Tedy o podnicích, které budou řízeny počítačově, mnoho procesů v nich bude probíhat automatizovaně, budou v nich pracovat roboti, výroba se tím zefektivní a zrychlí. Software založený na umělé inteligenci bude schopen optimalizovat jednotlivé kroky i cíle, spolehlivost, bezpečnost i flexibilita se výrazně zvýší.
O tom, že tyto změny nejen už započaly, ale probíhá jich čím dál víc, svědčí i studie společnosti PwC, podle níž by umělá inteligence mohla v roce 2030 přispět do globální ekonomiky částkou až 15,7 bilionů dolarů.
Přečtěte si také Správný výběr fotovoltaiky je klíčový nebo Vrtulníky budou díky robotickým nožkám přistávat i v členitém terénu