Solární panely na dům i k bazénu

Energie ze slunce

Solární panely jsou nejčastěji k vidění u bazénu. Jedná se o jedinečnou technologie, která funguje na energii ze slunce a pracuje proto téměř zadarmo. Sluneční paprsky dopadají na solární panel, ten se zahřívá, koluje v něm speciální tekutina a ta přenáší absorbované teplo dál – k výměníku či jiné součásti pro přenos tepla. Je to jednoduché, je to výhodné a spousta lidí si touto cestou efektivně hřeje vodu v bazénu, aby si prodloužili koupací sezónu.

Napojení na filtraci

Solární panely musejí být zapnuté, aby fungovaly – celý proces není automatický. Buď musíte mít někde tedy automatický spouštěč, který je sepne a pak vypne v určitý nastavený čas, nebo to uděláte ručně. Většina lidí si nechá solární panely napojit na potrubí vedoucí k filtraci bazénu. To je úžasné řešení, protože jakmile zapnete filtraci, voda žene teplo do bazénu a přitéká chladnější voda, která se cestou ohřívá. Ale obvykle je možné také pouštět jen filtraci bez panelů, což se vyplatí zejména brzy ráno, večer nebo v noci.

Ideální časy pro ohřev

Solární panely mají oproti fotovoltaickým tu nevýhodu, že k dokonalému fungování potřebují, aby na ně sluneční paprsky dopadaly co nejpříměji a co nejdéle. Proto i v nejteplejším a nejpříznivějším létě platí, že při dosažení optimálního sklonu a nasměrování budou na sto procent fungovat jen zhruba mezi 11. a 15. hodinou. Kdykoliv mimo tyto časy bude jejich účinnost nižší.

Ohřívání vody pro domácnost

Kromě toho, že solární panely mohou hřát vodu v bazénu, mohou samozřejmě ohřívat užitkovou vodu i pro domácnost. Instalace je o něco složitější, ale často se to takhle dělá. Teplou vodu pak máte téměř zadarmo. Ale opět platí, že musíte zvolit optimální sklon, najít nejlepší umístění a panely nejlépe fungují jen po část dne. Takže je potřeba mít nějakou nádobu, v níž budete ohřátou vodu uchovávat do zásoby.

Počet panelů

U solárních panelů platí ještě více než u fotovoltaických, že potřebujete víc panelů, abyste získali více energie. Tedy – čím větší objem vody máte v bazénu, tím větší plochu panelů potřebujete. Totéž platí i o ohřevu vody pro domácnost. Pokud panelů koupíte málo, voda se ohřeje jen o málo.

Dalším parametrem je samozřejmě jejich výkonnost a účinnost. A platí také, že v zimě je sice použít můžete, ale vodu ohřejí jen málo, takže se neobejdete bez jiného zdroje (třeba bojleru). Pokud na ně napadne sníh, nehřejí vůbec. A také byste si neměli myslet, že vám v lednu zvládnou ohřát vodu ve venkovním bazénu, aby byl vhodný ke koupání – to nedokážou.

Přečtěte si také Správný výběr fotovoltaiky je klíčový nebo Vše, co jste chtěli vědět o betonu

Fotografie